login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Poruba pod Vihorlatom: Vojak z II. svetovej vojny

@ :: Historické foto ::     Oct 08 2007, 06:59 (UTC+0)

Poruba pod Vihorlatom: Táto fotografia pochádza z marca 1945 a je na nej zachytený slovenský vojak, pán Ján Sovšák z Poruby pod Vihorlatom. Fotografia teda vznikla v čase, keď už bola Poruba pod Vihorlatom oslobodená, pretože tu sloboda zavítala už 24. novembra 1944.

Zaujímavé je, že Ján Sovšák bol v marci 1945 z armády na niekoľko dní uvoľnený, aby sa dostavil do rodnej dediny na vlastnú svadbu. Keď vezmeme do úvahy, že v tom čase ešte nemecká armáda nekapitulovala a práve sa nachádzal front aj na území Slovenska, je takáto dovolenka naozaj mimoriadna.

Obec Poruba pod Vihorlatom doplatila ako máloktorá iná. V auguste 1944 prišla do dediny skupina fašistických vojakov, ktorá tu začala rabovať. Miestni obyvatelia s podporou partizánov zo skupín Jastrib a Borkaňuk sa im postavili na odpor a niektorých postrieľali. Zbytok Nemcov ušiel a odplata na seba nenechala dlho čakať. Dňa 3. 11. 1944 do obce vtrhli nemecké vojská a celú ju vypálili. Dedina horela dva dni. Ľudia utekali do lesov, ale i tak Nemci zabili trinástich miestnych obyvateľov, pričom najmladší z nich, Andrej Pehanič, mal len desať rokov.

Dedinčania potom až do oslobodenia prežívali v lesoch, kde si zbudovali zemľanky a provizórne koliby. V takýchto podmienkach sa tam narodili štyri deti. Aj z toho dôvodu dnes v Porube pod Vihorlatom nájdete len ťažko domy, ktoré by pochádzali ešte z vojnových a predvojnových čias.

-sl-* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3008