login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Senné: Renesančný kaštieľ

@ :: Michalovce - okolie ::     Sep 24 2007, 14:24 (UTC+0)

.


.


.


Senné: Barónsky rod Véčejovcov (Véecsey) vlastnil v minulosti obec a pamiatka naň doposiaľ pretrváva minimálne v podobe neskororenesančného kaštieľa, ktorý tu bol však postavený už v 1. polovici 17. storočia. Keďže Véčejovci získali do majetku Senné až v 18. storočí, dali kaštieľ prestavať podľa svojich predstáv. Bola to prvá výrazná úprava, neskôr bol prestavaný aj v 19. storočí.

Táto bloková dvojpodľažná budova má obdåžnikový pôdorys a trojposchodovú vežu. V polovici 18. storočia bola veža osadená umelecky kovanou rokokovou vežou. Miestnosti mali klenuté klenby a klasicistické pece s reliéfnou výzdobou.

Kaštieľ bol asi sto rokov využívaný ako lovecký, ale v roku 1945 bol výnosom Okresnej správnej komisie vo Veľkých Kapušanoch znárodnený. V tom istom roku už v ňom sídlili jednotky národnej bezpečnosti.

V roku 1946 získal kaštieľ Školský inšpektorát v Kráľovskom Chlmci a slúžil pre školské potreby. Nachádzala sa tu základná škola, materská škola i byt riaditeľa. Zároveň slúžila ako nocľaháreň pre vodičov autobusov, robotníkov a ornitológov.

V auguste 1978 prudká búrka výrazne poškodila strechu a kaštieľ odvtedy chátral. Pokusy o jeho opravu ostali neúspešné, aspoň čiastočne bola v roku 1982 provizórne pokrytá strecha. Až v roku 1990 vznikol projekt obnovy, kaštieľ je čiastočne rekonštruovaný, avšak i v súčasnosti (2007) neobývateľný.

-sl-


Použitá literatúra:

Belo Pola: Hrady a kaštiele na východnom Slovensku (Východoslovenské vydavateľstvo, 1980)
Saboslai, Uličný, Jáger: Senné (Obecný úrad Senné, 1998)

* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.