login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Drienovec: Klasicistický kaštieľ

@ :: Historické foto ::     Jul 10 2007, 18:51 (UTC+0)

1


2

Pred obcou Drienovec v smere príjazdu z Košíc sa na pravej strane za hrubými kamennými múrmi nachádza rozľahlý park s kaštieľom. Táto historická fotografia pochádza z prelomu štyridsiatych a päťdesiatych rokov 20. storočia, teda z čias, kedy po roku 1945 už kaštieľ opustil biskup a zriadila sa v ňom škola.

Klasicistický kaštieľ bol postavený v roku 1780. Stavbu viedol rožňavský staviteľ J. Mayer. K zväčšeniu objektu došlo v roku 1838, keď rožňavský biskup Ján Scitovský nechal pristavať kaplnku Sedembolestnej Panny Márie.

Stavba je vzhľadom na čas svojho vzniku netypická tým, že bola vystavaná do svahu. Zatiaľ čo pohľadom z priečelia vyzerá ako dvojpodlažná budova, zo zadne strany je jednopodlažná.

K veľkým škodám na interiéri došlo v časoch, kedy tu až do roku 1989 pôsobilo poľnohospodárske stredné učilište. Napríklad kaplnka bola prestavaná na telocvičňu a v súvislosti s tým boli nenávratne zničené historické fresky na stenách.

V rámci reštitúcií kaštieľ s priľahlým parkom získalo opäť biskupstvo a dnes slúži ako kláštor. Obýva ho ženský rad Sestier Izraela a sv. Jána. S ich pomocou sa objekt pomaly opäť renovuje. Fotografia č. 2 zachytáva je stav v lete 2007.

-sl-

Použitá literatúra:

Drienovec – Somodi (2001, OZ Drienovec a jeho okolie)
***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.
čitateľov: 3647