login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Sliepkovce: Koniec jedného zvyku

@ :: Historické foto ::     May 26 2007, 23:05 (UTC+0)

1


2

Uvedené fotografie pochádzajú z počiatku šesťdesiatych rokov 20. storočia zo Sliepkoviec. Tieto zábery vhodne ilustrujú prerušenie jedného starého vidieckeho zvyku – nosenie šatky vydatou ženou.

Na prvej fotografii je žena so svojim dieťaťom. Bolo to odfotografované v čase, keď dotyčná mala približne štyridsať rokov. V tomto ponímaní ju môžeme hodnotiť ako predstaviteľku starého vidieckeho sveta, v ktorom okrem mnohých iných platili aj určité pravidlá odievania. Vydatá žena totiž pri vyjdení na ulicu musela nosiť šatku. Tým sa odlišovala od slobodných. Dôvod bol prostý – už by si ju nikto nemal prezerať aké má pekné vlasy, to už nebola žena určená na obdiv ostatným. V najstaršej generácii u mnohých tento zvyk pretrval viac-menej dodnes.

Nosenie šatky malo v čase narodenia dieťaťa jednu zvláštnosť. Od pôrodu do krstu žena šatku nenosila, ba ani nevychádzala z domu na ulicu. Až krst sa vnímal ako legitímne uznanie dieťaťa, že je to plod oboch rodičov a žena mohla zasa nosiť šatku na znak počestného manželstva.

Povinné nosenie šatiek vydatých žien ako zvyk prestával dodržiavať po II. svetovej vojne. Vzdelávanie sa už stávalo dostupnejším. Práve mladé dievčatá, ktoré chodili do škôl do mesta, prinášali nové zvyky. Nechávali sa už strihať podľa vtedajších módnych účesov a nosili kratšie vlasy. Po vydaji už zvyk nosenia šatky neprijali, ako môžeme vidieť aj na druhej fotografii.

Obce v rámci nástupu novej epochy prechádzali mnohými zmenami, toto bola len jedna z nich. Staršie generácie „nové maniere“ prijali pokojne, i keď len pred niekoľkými rokmi by pre ne vydatá žena na ulici bez šatky bola vnímaná ako nehodná manželského stavu.


Slavomír Szabó

Spracované podľa spomienok pani Márie Čižmárovej* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 3893