login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Šamudovce: Päťdesiate roky na dedine

@ :: Historické foto ::     Mar 06 2007, 19:20 (UTC+0)

1


2


3


4

Šamudovce: Tieto fotografie boli vyhotovené v rokoch 1957 až 1958 a zachytávajú typické premeny zemplínskeho vidieka. Boli to roky, kedy sa ešte konope pestovalo, ale už v menšej miere. Látky na šaty boli už lacnejšie i dostupnejšie, rovnako aj konfekčné oblečenie začalo byť cenovo prijateľné i pre vidiečanov. V dôsledku toho sa nosili kroje stále menej, skôr im ostala verná už iba staršia generácia.

Na prvej fotografii ešte vidíme muža, ktorý má oblečené „dreľichovo nohavky“, čiže nohavice tkané doma na krosnách z konopných nití tiež domácej výroby. Vybielené plátno „dreľichových“ nohavíc značilo, že gazda nie je žiaden chudák, ktorý sa denne musí zašpiniť blatom či hnojom od hlavy po päty. Naopak, dával tak najavo, že robí prácu, pri ktorej sa nezašpiní, pretože na takú robotu má pomocníkov, ktorých si môže dovoliť zaplatiť. Tento prejav gazdovského stavu však už v spomínanom období odchádzal do zabudnutia.

Spomínané päťdesiate roky 20. storočia prinášali i ďalšie zmeny. Okrem združstevňovania to bol i nástup televízie. Elektrina bola v Šamudovciach zavedená už v roku 1934, takže prieniku prvých televíznych prijímačov do domácností nestálo nič v ceste. Ako prvý mal televízor učiteľ grécko-katolíckej školy Juraj Felsõczy. Vtedy bolo uňho každý večer naozaj živo. Chodievali k nemu všetci z dediny, aby videli, ako vôbec televízne vysielanie vyzerá. Neskôr si televízor kúpili ako prvé rodiny - Dandárovci, Hrubľakovci, Cejskovskí a Krakovci.

Založenie družstva, ktoré môžeme v tejto obci datovať do roku 1950, nemalo očakávaný účinok. Bolo menšinové, čo značí, že väčšina gazdov radšej obhospodarovala svoje súkromné polia. Tento stav bol rovnaký aj v roku 1957 a viac-menej s určitými odchýlkami až do roku 1973, kedy sa JRD spojilo s družstvom z Krásnoviec a vzniklo nové JRD Pokrok. Vznik jednotných roľníckych družstiev priniesol do spoločenského života obce viacero zmien. Medzi ne patrila i skutočnosť, že ženy sa na JRD zamestnali. Bolo to čosi nezvyklé, pretože dlhé generácie zvyčajne pracovali len muži a ženy sa starali o domácnosť.


Slavomír Szabó

Spracované podľa spomienok pána Michala Kostovčíka, Márie Koščovej a Anny Nitkulincovej zo Šamudoviec.

* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.čitateľov: 4548