login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jan 01, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(251)

vložiť obrázok do galérie

Krásnovce: Svadba Cuprákovcov a Kriváňovcov

@ :: Historické foto ::     Feb 21 2007, 06:41 (UTC+0)

Krásnovce: Táto fotografia pochádza približne z roku 1930 a zachytáva svadbu dvoch rodín z Krásnoviec – Cuprákovcov a Kriváňovcov. Pozornosť hneď na prvý pohľad upúta skutočnosť, že nie sú oblečení v ľudových krojoch, ako sa v tom čase bežne nosili, ale v mestskom štýle vtedajšej doby. Išlo o bohatšie gazdovské rodiny, ktoré by sme na vidiecke pomery mohli označiť súčasnou metaforou „smotánka“.

Úplne vľavo stojí dlhodobý starosta Krásnoviec, pán Štefan Cuprák. Bol to vyučený šuster, ale vďaka svojim organizačným schopnostiam a vodcovskému typu sa vypracoval na prvého muža obce. Vzadu uprostred je zasa pán Pavol Poľaško, ktorého životná dráha potvrdila, že remeslo má zlaté dno. Rovnako ako starosta, aj on bol vyučeným šustrom a stal sa majstrom s vlastnými učňami. Svoju prosperujúcu dielňu, či výrobňu a opravovne obuvi mal priamo v Michalovciach. Na vtedajšie časy bol i typickým otcom početnejšej rodiny, mal šesť detí.

Fotografiu vyhotovil profesionálny fotograf, ktorý mal svoj ateliér v Michalovciach. Je typickou ukážkou vyššej vrstvy z radov vidiečanov, ktorí sa chceli svojou verejnou prezentáciou priblížiť k mešťanom. V tom čase bol rozdiel medzi dedinami a mestami výrazne väčší ako v súčasnosti. Priznanie k tomu, že človek býva na vidieku, v mestách často viedlo k automatickému vyradeniu zo spoločensky uznávaných radov.

Slavomír Szabó
* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 2982