login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Šamudovce: Oslava v krojoch

@ :: Historické foto ::     Feb 02 2007, 17:53 (UTC+0)

Šamudovce: Táto fotografia pochádza z roku 1945. Je na nej zachytená slávnosť pri príležitosti ukončenia kurzu varenia. Účastníčky kurzu sú oblečené v slávnostných krojoch.

Kurzy varenia neboli výnimočné. Usporadúvali sa ešte aj pred vznikom I. ČSR za čias Rakúsko-uhorskej monarchie. Po tom ako Červená armáda v novembri 1944 oslobodila obec a štát začal zápasiť o svoj budúci charakter, sa podobné akcie rôzneho druhu diali častejšie. „Strana takto načala lapac ľudzí,“ spomína pán Michal Kostovčík. Išlo o premyslený systém, ktorým si vtedajší komunisti snažili nakloniť vidiečanov. Agitátori vysielaní z okresu usporadúvali rôzne prednášky z oblasti hygieny, zdravotníctva, poľnohospodárstva, ale tiež kurzy varenia. Po februári 1948, keď sa komunistická strana chopila moci, začal na vidiek chodievať nový druh agitátorov. Nad odbornými prednáškami začali dominovať ideologické, zamerané hlavne na potláčanie náboženského cítenia. Táto fotografia však vznikla o niečo skôr.

To, že každá žena vie variť, sa považovalo v Šamudovciach (a celom vtedajšom slovenskom vidieku vôbec) za samozrejmé. Pravda je však taká, že strava nebola veľmi pestrá. I keď staré vidiecke tradičné jedlá ako dziňanka, džatky, lokše, zapražka, nalečnik a ďalšie patrili k miestnej kultúre a boli dostatočne výživné, školy varenia ponúkali naučiť ako sa varia „pánske jedlá“. Kurz v roku 1945 viedol kuchár z Michaloviec a ženy najviac zaujímala príprava nových druhov koláčov a zákuskov.

Varilo a pieklo sa v miestnej škole, ženy si nosili suroviny z domu. Na záver kurzu sa urobila slávnosť, kde každá ponúkala prítomných vlastným jedlom podľa receptu, ktorý sa tu naučila. Bola to akcia zaujímavá pre celú obec. Z Vrbnice prišla hrať cigánska muzika a po ochutnávaní jedál sa pilo a tancovalo až do noci.

Slavomír Szabó

Spracované podľa spomienok pána Michala Kostovčíka zo Šamudoviec a Márie Chochoľovej z Krásnoviec.
* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 4163