login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Krásnovce: Židovský cintorín

@ :: Michalovce - okolie ::     Jan 22 2007, 15:50 (UTC+0)

.


.


.


.


.


.


.


.


.

Krásnovce: Na hlavnej ulici obce, presnejšie presne na rozhraní obcí Krásnovce a Šamudovce, sa nachádza starý židovský cintorín. Od cesty je oddelený betónovým múrom a starou železnou bránou. Vznikol na rozhraní 19. a 20. storočia.

Prvú písomnú zmienku o obývaní Krásnoviec Židmi poznáme z roku 1828. Vtedy ich tu žilo tridsaťdva. Podľa záznamu z roku 1877 ich v obci žilo už sedemdesiat. Sčítanie židovského obyvateľstva, ktoré predchádzalo deportácii v časoch Slovenského štátu za II. svetovej vojny, vykázalo v Krásnovciach tridsaťsedem Židov. Je však pravdepodobné, že tento údaj nie je presný, pretože v tom čase sa už mnohé rodiny ukrývali.

Deportácie postihli aj obyvateľov Krásnoviec; dňa 9. 5. 1942 boli odtiaľ všetci sčítaní Židia násilne odvlečení. Boli to predovšetkým Moskovitsovci, Weimannovci, Berkovitsovci, Kirschenbaumovci a Schüllerovci.

O tom, že niektorým sa podarilo ukryť pred sčítaním i odvlečením do koncentrákov svedčí fakt, že rodina Šimonovičovcov sa počas celého zvyšku vojny, teda takmer tri roky schovávala v pivnici domu u Pavla Smrigu. Na tomto mieste dnes už stojí nová veľká stavba so zelenou strechou. Je to prvý dom v Šamudovciach hneď vedľa cintorína. Rodina Šimonovičovcov počas vojny dokonca prekopala podzemnú chodbu, ktorá viedla z pivnice Smrigovcov priamo na cintorín. Keby došlo k prehliadke domu, plánovali tadiaľ utiecť skôr než ich odhalia.

Najmladší hrob na cintoríne patrí Dávidovi Moskovitsovi, ktorý žil v rokoch 1850 – 1942. Tento hrob je ohradený a renovovaný, pretože tak urobili jeho potomkovia, ktorí sem za ním občas prichádzajú z Izraela. Podľa informácií od správcu cintorína sem opakovane prišlo viacero návštev aj zo slovenskej a českej Židovskej náboženskej obce.

V súčasnosti sa na cintoríne už nepochováva, nachádza sa tu asi pätnásť hrobov. Náhrobky sú najmä z pieskovca, ale aj z bieleho mramoru. Cintorín je verejne prístupný.

Spracoval: Slavomír Szabó

Použitá literatúra:

Krásnovce 1403 – 2003 (vydavateľ Excel enterprise, 2003)
Almanach Zemplína (vydavateľ Okresný výbor KSS v Michalovciach, 1958)


* * *


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.