login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Seňa: Zemanský dom v centre obce

@ :: Historické foto ::     May 20 2006, 13:17 (UTC+0)

Seňa: Na hlavnej ulici obce, ktorá sa v súčasnosti volá Abovská, môžeme aj dnes vidieť tento dom, ktorý patril rodine Hámorských. Nachádza sa približne pred obchodným centrom a je ukážkou dedinskej výstavby zámožnejšej časti vidieckeho obyvateľstva - zemanov. Fotografia pochádza spred roku 1922.

Rodina Hámorských sa rovnako, ako aj väčšina Seňanov, venovala poľnohospodárstvu. V jej prípade však nielen tomu. Hneď pri tomto dome kedysi stávala kováčska vyhňa. Kováči k dedine patrili po celé storočia, bolo to jedno z najrozšírenejších remesiel.

Kedy možno datovať počiatky kováčstva v Seni, to sa už asi nikdy nedozvieme. Isté je však to, že v obci sa nachádzalo viacero vyhní. Dôkazom toho je aj nariadenie stoličného úradu, ktoré vydal v 18. storočí. Podľa neho sa mali kováčske vyhne vysťahovať z centra Sene na jej okraje, resp. mimo obývanú časť dediny, aby svojou prevádzkou obec neohrozovali možnosťou požiaru.

Kováčske remeslo prekvitalo v Seni aj po roku 1948, kedy sa už súkromný sektor musel podriaďovať štátnej hospodárskej politike. Dokonca ešte aj v 50-tych rokoch 20. storočia bola v Seni vyhňa, ktorá pracovala ako pridružená remeselnícka výroba pri novozaloženom jednotnom roľníckom družstve.

-sl-

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Zachráňme svoju identitu, ktorý podporila spoločnosť U. S. Steel Košice.
čitateľov: 5687