login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Vyšná Slaná: Kroje s gemerskými čipkami

@ :: Historické foto ::     May 14 2012, 08:17 (UTC+0)

Vyšná Slaná, okres Rožňava: Táto fotografia pochádza niekedy z päťdesiatych alebo šesťdesiatych rokov 20. storočia a vidíme na nej ženy v slávnostných krojoch. Určitým miestnym špecifikom bolo ozdobovanie viest, sukní a čepcov čipkami. Netýkalo sa to výhradne len Vyšnej Slanej, ale aj okolitých gemerských obcí z povodia rieky Slaná.

Všetky známe čipkárky, ktoré v týchto obciach pôsobili, boli roľníčky. V lete sa venovali poľnohospodárskych prácam a čas na ostatné pre ne nastal len v zime. Išlo predovšetkým o tradičné spracovanie ľanu a konope, čiže od výroby priadze, cez nite až po tkanie látok. Čipky sa v tomto smere vnímali ako druhoradé, pretože najskôr bolo potrebné zabezpečiť látky na odev.

Prvé informácie o čipkárkach pri rieke Slaná pochádzajú z roku 1780.

Približne v tridsiatych až štyridsiatych rokoch, keď fabrické látky boli cenovo dostupnejšie, sa výroba čipiek rozmohla viac. I tak už koncom 19. storočia čipkárske techniky zvládala veľká časť žien. Zameriavali sa na najmä na šitie a čipkované zdobenie čepcov. Niektoré sa podarilo aj predať, ale šlo viac o prácu, ktorá ostávala v domácnosti. Neraz sa teda stalo, že ak v takej rodine mali dcéru a vydávala sa, do výbavy dostala aj dvadsať čepcov.

Čipky sa nikdy neplietli z konopných nití, zásadne iba z ľanových.

Známa svojou kvalitnou a esteticky hodnotnou prácou bola vyšnoslanská čipkárka Mária Ïurmanová – Kršňáková.

Slavomír Szabó

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita III, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 5350