login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Štós: Historické objekty Kúpeľov Štós

@ :: Okolie ::     Jul 24 2011, 14:02 (UTC+0)


Štós, okres Košice-okolie: Pokiaľ si pozriete zoznam národných kultúrnych pamiatok Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, zistíte, že v Kúpeľoch Štós sa ich nachádza rovný tucet. Niet sa čo čudovať. História liečby v tomto prírodnom prostredí s čistým vzduchom a horskou klímou siaha do roku 1881, kedy Róbert Komporday, majiteľ fabriky na výrobu nožov v Štóse, založil nad obcou kúpele, ktoré svojim významom vysoko presiahli hranice regiónu.

Róbert Komporday a zrod kúpeľov

Róbert Komporday (1832 – 1891) nebol len znalcom finálnych procesov spracovania kovov, ale aj milovníkom prírody a propagátorom jej využitia na liečebné účely. Svoje znalosti čerpal z početných návštev kúpeľných miest v Rakúsku. Na základe dovtedajších poznatkov terapeutických účinkov horskej klímy a vodoliečby v roku 1881 založil s pomocou Štósu Štósku vodoliečebnú spoločnosť. Už v roku 1883 tu otvorili prvú kúpeľnú sezónu. Postupom rokov sa spoločnosť menila, menili sa aj majitelia, ale kúpele si dobré meno udržiavali. Medzi typické procedúry patrili zábaly, soľné kúpele, kúpele vo vývaroch z ihličia, masáže, inhalácie a mliečne kúry. V roku 1925 už začali so stavbou kúpeľnej elektrárne. Hostia, ktorí sem prichádzali, trpeli najmä na choroby dýchacích orgánov, chudokrvnosť, ale tiež na nervové poruchy.

Róbert Komporday v čase založenia kúpeľov isto nemohol ani tušiť, že pre blahodarné účinky prostredia prinášajúceho dokonalý relax tu raz budú chodiť aj olympionici v rámci prípravy na športové výkony, spisovatelia akými boli Ivan Olbracht, Vlado Clementis či Emil Bohúň, režisér Max Frič, skladateľ Jaroslav Ježek, prezident ČSR Eduard Beneš a mnohí ďalší.

Samozrejme, kúpele si dávali záležať nielen na liečbe, ale i celkovom stvárnení prostredia; k získaniu takejto klientely to bol nevyhnutný krok. A historickú špecifickú kúpeľnú architektúru tu nachádzame aj v súčasnosti.

Pamiatkovo chránené objekty

Pamiatkovo chránené objekty môžeme zhrnúť na desať budov, park a súbor v areáli kúpeľov osadených plastík. Medzi budovami dominuje secesný „kúpeľný“ sloh s ornamentálnou zuborezovou výzdobou a verandami vystupujúcimi do strešných štítov.

Aj budovy novšieho dáta si zasluhujú pozornosť. Nielen vynovený kúpeľný dom Komporday s bazénom a modernou vodoliečbou, ale i kostol , ktorý tu síce postavili až v roku 1949, ale svojim estetickým interiérom priláka aj ľudí, ktorí objekty tohto typu bežne nenavštevujú.

Najstaršou budovou je prijímacia kancelária, výzorom - vďaka bohatému zdobeniu – je zasa najatraktívnejší kúpeľný dom Bratislava.

Zaujme aj kúpeľný dom Baník, ktorý však vyžaduje nevyhnutnú rekonštrukciu. Práve baníci, ktorých bolo v Smolníku i okolí voľakedy neúrekom, patrili medzi ľudí s častými chorobami dýchacích ciest. Niekdajšia liečba kúpeľmi s vývarom ihličia dnes vyznieva raritne. Vývar z ihličia totiž obsahuje silice, ktoré pri vdýchnutí rozširujú pľúcne mechúriky. V kúpeli zasa spôsobujú výraznú hyperémiu kože (začervenanie), čo je dôsledkom rozšírenia ciev a kapilár, krv rýchlejšie prúdi a tým sa aj rýchlejšie odbúravajú škodlivé látky z tela. Tento druh liečby sa voľakedy využíval nielen v Štóse, ale napríklad aj v Turzovych kúpeľoch.

Človek nemusí byť typickým milovníkom starobylej architektúry, aby sa mu to páčilo a vracal sa tu. Kúpeľný park s mnohými raritnými drevinami má tiež svoje čaro, rovnako ako turistické možnosti okolitých vrchov. Mimochodom, medzi spomenutými raritnými drevinami nájdete aj sekvojovec mamutí, čo je vôbec najväčší a najdlhšie žijúci strom. Najvyššie kusy vo svete dorástli do výšky 150 metrov a dožíva sa až 4 000 rokov! Samozrejme, vzhľadom na vek kúpeľov je tunajší, približne storočný sekvojovec ešte len „sadeničkou“, i keď jeho vrchol je už vysoko nad všetkým ostatným porastom.

Prístupnosť

Kúpele sa nachádzajú na ceste č. 548 medzi Štósom a Smolníkom. Stúpajúc od Štósu s Štóskemu sedlu vedie z cesty jasne značená odbočka. Areál kúpeľov je prístupný všetkým turistom. Na začiatku areálu sa nachádza veľké parkovisko.

GPS – parkovisko – Kúpele Štós: N 48°42'256" E 020°47'258"

Linka – Kúpele Štós a ich služby v súčasnosti

Slavomír Szabó***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.