login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 27, 2020

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(255)

vložiť obrázok do galérie

Markušovce: Markušovčan – folklórny súbor

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 19 2010, 11:15 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Folklórny súbor Markušovčan vznikol v roku 1978, keď mama troch bratov - Štefana, Milana a Dušana Krčmárovcov – začala pracovať s miestnym klubom dôchodcov a požiadala ich, aby prišli zahrať na harmonike. Záujem o prezentáciu spišského folklóru tak, ako si ho členky pamätali minimálne z medzivojnového obdobia, narastal a vznikol súbor, ktorý začal vystupovať na rôznych miestnych podujatiach.

čítať ďalej...
čitateľov: 7203   

Markušovce: Kristína Dobranská – ľudová rozprávačka

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 11 2010, 15:29 (UTC+0)

Markušovce, okres Spišská Nová Ves: Začalo to niekedy v časoch, keď ešte doznievala atmosféra II. svetovej vojny. V kúrii vedľa markušovského kaštieľa klopalo malé dievča na bránu baróna Vilanda. Prekvapenej šľachtickej rodine sa predstavilo ako Kristínka a povedalo, že dostalo svoju prvú úlohu v dedinskom divadle. A keď má hrať pred ľuďmi, mohli by jej požičať smoking alebo aspoň cylinder. Prekvapený barón nevyšiel z údivu a nemohol odmietnuť...

čítať ďalej...
čitateľov: 5804   

Hrhov: Mezei virágok – folklórny súbor

@ :: Nositelia tradícií ::     Feb 05 2010, 10:44 (UTC+0)

Hrhov, okres Rožňava: Obec Hrhov má bohatú folklórnu tradíciu v oblasti prezentácie kultúry Maďarov žijúcich na Gemeri. Ešte do konca sedemdesiatych rokoch tu vystupoval veľký folklórny súbor a skupina mužov hrajúcich na citary. Po dlhšej pauze sa v roku 2004 rozhodla skupina nadšencov tradíciu obnoviť a prijala zastrešenie pod miestnou základnou organizáciou Csemadoku. Dnes vystupujú pod názvom Mezei vigárok – čiže Lúčne kvety.

čítať ďalej...
čitateľov: 5756   

Vinné: Viňančan – folklórny súbor

@ :: Nositelia tradícií ::     Sep 09 2009, 13:35 (UTC+0)

Vinné, okres Michalovce: Folklórny súbor Viňančan vznikol v roku 1974 pri miestnom národnom výbore a miestnej organizácii Slovenského zväzu žien. Hneď v úvode ho tvorilo 45 členov, resp. členiek, pretože začínal ako rýdzo ženský. Vystupovali predovšetkým v starom kaštieli. I keď súbor nikdy nezanikol a prezentoval sa úspešne na mnohých miestach, k jeho výraznej reorganizácii došlo v roku 1996, kedy do svojho repertoáru naštudoval aj zábavno-náučné pásma o miestnych zvykoch a divadelné prvky.

čítať ďalej...
čitateľov: 6194   

Čerhov: Strapec – folklórny súbor

@ :: Nositelia tradícií ::     May 24 2009, 21:20 (UTC+0)

Čerhov, okres Trebišov: Folklórny súbor Strapec vznikol v čase Vianoc v roku 1999, keď sa niekoľko dobrovoľníkov rozhodlo priblížiť čarovnú atmosféru takmer zabudnutých zvykov v programe Vianočné pastorále. Úspech ich vystúpenia i pretrvávajúce nadšenie prerástlo do organizovanej formy nácvikov a ďalších prezentácií už pod názvom Strapec. Folklórny súbor je v súčasnosti trojgeneračný a z jeho tridsiatichpiatich členov je desať detí. V čase, keď sa hovorí, že folklór starne, aspoň čo sa týka priemerného veku účinkujúcich, Strapec patrí medzi tie vzácne súbory, ktoré svojou činnosťou oslovili aj najmladšiu generáciu.

čítať ďalej...
čitateľov: 7493   

Viničky: Tokajský strapec – spevácka folklórna skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     May 24 2009, 21:12 (UTC+0)

Viničky, okres Trebišov - Ženská spevácka folklórna skupina Tokajský strapec vznikla v roku 1972. Už od svojho počiatku sa zamerala na ľudové piesne typické pre región, z ktorého pochádza. Obec Viničky patrí k slovenskej tokajskej oblasti, teda aj miestne piesne sú často spojené s tematikou vína. Keďže obec nemá tradíciu nosenia ľudových krojov, členky súboru vystupujú v rovnakých šatách pripomínajúcich starý miestny odev.

čítať ďalej...
čitateľov: 6990   

Malá Tàňa: Aszú – folklórna skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     Feb 19 2009, 14:55 (UTC+0)

Malá Tàňa, okres Trebišov: Aszú je názov pre tokajské výberové víno, ktoré vzniká zmiešaním troch odrôd viniča (furmintu, lipoviny a muškátu žltého) a pridaním cibéb, čo je zamrznuté hrozno s vysokým obsahom cukru, ktoré možno prirovnať k hrozienkam. Aszú je aj názov folklórnej skupiny z Malej Tàne, ktorá pôsobí už od roku 1992.

čítať ďalej...
čitateľov: 7149   

Ruskov: Helena Miklošová – ľudová rozprávačka

@ :: Nositelia tradícií ::     Dec 31 2008, 01:38 (UTC+0)

Ruskov: Už v antike sa rétorika vnímala ako druh umenia a inak tomu nie je ani v súčasnosti. Dá sa nacvičovať, zlepšovať, doviesť do určitého štádia zručnosti rečníka. Avšak dar reči ako prirodzená vlastnosť človeka upútať pozornosť a naviac i dobre pobaviť všetkých načúvajúcich, je mimoriadna danosť, ktorá určite nechýba pani Helene Miklošovej. A to nielen v kruhu blízkych a známych, kde má povesť dokonalého zabávača od detstva, ale aj na pódiu pred mikrofónom. To pretože pre ňu nie je problém, aby sama rozosmiala celý amfiteáter.

čítať ďalej...
čitateľov: 6893   

Ruskov: Olšava – ženská spevácka skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     Dec 31 2008, 00:38 (UTC+0)

Ruskov: Podľa názvu blízkej rieky Olšava si dala názov ženská spevácka skupina z Ruskova, ktorá sa prezentuje typickým abovským folklórom. Vznikla v roku 2003, čím naviazala na tradíciu pôvodného folklórneho súboru, ktorý v obci pôsobil do šesťdesiatych rokov 20. storočia. I keď sa prezentujú ako ženská spevácka skupina, okrem jedenástich žien s nimi v inscenovaných tematických programoch vystupuje aj jeden muž a jeden akordeónista. čítať ďalej...
čitateľov: 6817   

Nižná Myšľa: Paulína Pachová – zberateľka ľudových piesní

@ :: Nositelia tradícií ::     Nov 13 2008, 12:06 (UTC+0)

Paulína Pachová s prvým notesom, do ktorého zapisovala miestne ¾udové piesne ešte v èasoch svojho detstva

Nižná Mysľa: „Som presvedčená o tom, že je našou povinnosťou viesť dnešnú mládež k osvojovaniu si tradícií prostredia, v ktorom vyrastajú, k spoznávaniu vlastných koreňov, k zušľachťovaniu duchovného bohatstva. Je dôležité, aby boli súčasní mladí ľudia nositeľmi kultúrneho dedičstva starých otcov a cez tento lokálpatriotizmus pocítili lásku k domovine,“ hovorí zberateľka ľudových piesní Paulína Pachová. A pokiaľ ide o kultúrne dedičstvo, minimálne vo svojom regióne zanechala hodnotnú stopu. Sama po návštevách rôznych starých ľudí počúvala a zaznamenávala miestne ľudovky, takže sa do jej zbierky dostalo vyše tristo piesní.

čítať ďalej...
čitateľov: 10596   

Nižná Myšľa: Spevácka skupina z Nižnej Myšle

@ :: Nositelia tradícií ::     Nov 13 2008, 09:41 (UTC+0)

Nižná Mysľa: Nedali si meno ako iné spevácke skupiny, pretože vraj nikdy necítili takú potrebu. Napriek tomu spolu vystupujú od roku 1959. Samozrejme, je to už viacgeneračný záber, niekoľko členiek sa vystriedalo, sú však aj také, ktoré zotrvali. Neformálne umelecké združenie vystupujúce ako Spevácka skupina z Nižnej Myšle tvoria ženy, ktoré v speve nachádzajú uvoľnenie i spôsob zachovania miestnych ľudových piesní.

čítať ďalej...
čitateľov: 7391   

Slanec: Orešnica

@ :: Nositelia tradícií ::     Oct 28 2008, 13:34 (UTC+0)

Slanec: Orešnica je druh vtáka, ktorý je typický pre okolité lesy Slanca. Svojim spevom prehluší všetkých ostatných operencov a podľa dominantného hlasu ho môžete spoznať ešte skôr, ako ho uvidíte. Rovnaký názov si dala i ženská spevácka skupina s harmonikárom, ktorá sa prezentuje predovšetkým abovskými ľudovými piesňami. Mnohé z nich sú celkom neznáme, zozbierali ich členky skupiny od najstarších žijúcich pamätníkov obce.

čítať ďalej...
čitateľov: 7525   

Slanec: Mgr. František Petro – dokumentarista, autor monografií

@ :: Nositelia tradícií ::     Aug 20 2008, 17:41 (UTC+0)

Slanec: „Všetko to začalo, keď som bol ešte čerstvým riaditeľom základnej školy v Slanci. Raz pri nás zastavilo akési čierne auto s pánmi z Čiech, ktorí ma požiadali, aby som ich zaviedol na hrad Slanec a porozprával im čosi z jeho histórie. Po chvíli som zistil, že oni vedia o tunajších dejinách viac ako ja. Nedalo mi to pokoj, žijeme predsa v podhradí a mali by sme o svojej minulosti vedieť čo najviac. Začal som teda zháňať informácie z histórie regiónu,“ priblížil začiatky svojho záujmu Mgr. František Petro, dnes autor monografií obcí Slanec, Slančík, Kalša, Nový Salaš a Slanská Huta.

čítať ďalej...
čitateľov: 11009   

Slančík: Keľučanka - ženská spevácka skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     Jul 14 2008, 14:25 (UTC+0)

Korene ženskej speváckej skupiny Keľučanka môžeme hľadať v roku 1985, keď v Slančíku vznikla neformálna ženská spevácka skupina, vystupujúca predovšetkým vo vlastnej i v okolitých obciach. Po kratšej odmlke v roku 1995 ženy nanovo sformovali skupinu pod vedením Ireny Dolgošovej a po vystúpení na folklórnom festivale Dargovská ruža prijali meno Keľučanka. Ten je odvodený od názvu lesa Keľuk, ktorý sa tiahne ponad Slančík.

čítať ďalej...
čitateľov: 8497   

Slančík: Alžbeta Lešková – speváčka ľudových piesní

@ :: Nositelia tradícií ::     Jun 30 2008, 11:02 (UTC+0)

Alžbeta Lešková (1941) zo Slančíka patrí k tým interpretom ľudových piesní, ktorí spievajú sólovo. Vystupovať už začala v roku 1974. Najskôr sama, potom istý čas so speváckou skupinou Keľučanka.

„Vo vystupovaní som mala niekoľkoročnú pauzu. Avšak dnes, po prekonaní problémov, ktoré nikomu neželám, som našla v speve novú silu, ktorá ma ženie do života.“

čítať ďalej...
čitateľov: 9400   

Rakovec nad Ondavou: Rakovčan – folklórny súbor

@ :: Nositelia tradícií ::     Nov 16 2007, 23:00 (UTC+0)

.

Už od roku 1977 pôsobí v Rakovci nad Ondavou folklórny súbor, ktorého snahou je zachovávať a prezentovať tradičnú kultúru obce. Zemplín je kraj bohatý na staré a svojrázne tradície i iné folklórne prejavy, ktoré sú v jeho jednotlivých častiach podstatne rozdielne. Rakovec nad Ondavou patrí k dedinám horného Zemplína, teda jeho tradičná kultúra je typicky slovenská. Naviac – aj typicky rakovská, pretože v minulosti platilo, že čo obec, to iné obyčaje. Rakovčan teda do svojho repertoáru prijíma to, čo bolo neoddeliteľnou súčasťou predkov žijúcich v ich obci.

čítať ďalej...
čitateľov: 9745   

Poruba pod Vihorlatom: Lupienok – detská folklórna skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     Oct 25 2007, 18:29 (UTC+0)

.

Poruba pod Vihorlatom, okres Michalovce: Detská folklórna skupina Lupienok vznikla z pôvodnej folklórnej skupiny Porubianok, ktorá pôsobila pri základnej škole v Porube pod Vihorlatom. Keď základnú školu v obci zrušili, v roku 2002 pani Marta Dudrová z FS Porubian s deťmi založila novú detskú folklórnu skupinu, tentoraz pod názvom Lupienok.

čítať ďalej...
čitateľov: 8373   

Poruba pod Vihorlatom: Ján Josay – zberateľ ľudových piesní a zvykov

@ :: Nositelia tradícií ::     Oct 22 2007, 08:32 (UTC+0)

.

Poruba pod Vihorlatom, okres Michalovce: V obci pod pohorím Vihorlat žije pán Ján Josay (1931) – zberateľ ľudových piesní a zvykov. I keď nie je profesionálnym etnografom, ako niekdajší učiteľ a potom i predseda miestneho národného výboru venoval svoj čas, aby zachránil značnú časť pôvodných miestnych kultúrnych prejavov. Doposiaľ mu vyšli dve zbierky – Piesne z Poruby a Monografia obce Poruba pod Vihorlatom. čítať ďalej...
čitateľov: 9167   

Poruba pod Vihorlatom: Porubian – folklórna skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     Aug 12 2007, 21:26 (UTC+0)

"Kaèky" - prvý ve¾konoèný deò

Poruba pod Vihorlatom: Folklórna skupina Porubian si kladie za cieľ uchovávanie ľudových tradícií a pôvodného folklórneho umenia, ktoré sú typické pre jej obec. Vznikla v roku 1972. V tom čase ju tvorilo desať členov s vlastným pesničkovým programom. Prvý krát vystúpili na spomienkovej slávnosti, ktorá bola usporiadaná na počesť niekdajšieho obecného učiteľa a neskôr vojnového hrdinu kpt. Jána Nálepku.

čítať ďalej...
čitateľov: 10840   

Pozdišovce: Ján Poprik – publicista a amatérsky historik

@ :: Nositelia tradícií ::     Jun 13 2007, 10:56 (UTC+0)

.

Pozdišovce: Je autorom desiatich publikácií, stoviek článkov a štúdií, ktorým dominuje jediná téma – Zemplín. Ján Poprik (1953), rodák z Pozdišoviec, začal s tvorbou článkov v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. Propagáciou regiónu i výsledkami vlastných výskumov sa prezentoval v časopisoch Historická revue, Zemplín, Zemplín extra a Gréckokatolíckom kalendári. Od roku 2000, kedy obec začala vydávať občasník Pozdišovské čriepky, vykonáva jeho redigovanie a prispieva doň obsiahlejšími i kratšími materiálmi nielen zo súčasnosti, ale aj z histórie obce.
čítať ďalej...
čitateľov: 15517   

Šamudovce: Michal Kostovčík a zbierka ľudových textílií

@ :: Nositelia tradícií ::     May 12 2007, 23:02 (UTC+0)

Michal Kostovèík

Šamudovce: Pán Michal Kostovčík nie je zberateľom v tom zmysle, že by vyhľadával a úmyselne rozširoval svoju zbierku historických ľudových krojov a ďalších textílií. On je len jednoducho človek, ktorý ešte zažil časy, keď sa v okolí obce pestovalo konope, na priadkach priadli nite a doma na krosnách vyrábalo plátno. Kroje po rodičoch, aj tie, čo sám kedysi nosil, tiež obrusy a vyšívané ručníky – bolo mu to ľúto vyhodiť a tak ich starostlivo odkladal. Väčšina kusov jeho zbierky má približne sto rokov. Len niektoré sú novšie, pokiaľ do tejto kategórie môžeme radiť šatstvo osemdesiat až šesťdesiat ročné.
čítať ďalej...
čitateľov: 14144   

Lastomír: Juraj Kačmár – hudobník

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 24 2007, 15:47 (UTC+0)

.

Lastomír: Pokiaľ človek disponuje talentom, ktorý dokáže zužitkovať nielen vo svoj osobný rozvoj, ale tiež aj v prospech okolia, možno hovoriť o spoločenskom prínose. Medzi ľudí, ktorí takéto kritériá určite spåňajú, patrí pán Juraj Kačmár zo zemplínskej obce Lastomír. Je nielen zručný inštrumentalista a skladateľ, ale tiež zberateľ ľudových piesní a organizátor rôznych kultúrno-spoločenských podujatí.
čítať ďalej...
čitateľov: 7960   

Pozdišovce: Erika Petričková – keramický výtvarník

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 23 2007, 15:06 (UTC+0)

.

Erika Petričková sa začala maľovaniu venovať už vo svojich osemnástich rokoch. Zameriava sa najmä na typickú pozdišovskú keramiku, pri ktorej tvorí podľa tradičných ľudových vzorov. Svoje poznatky z tejto oblasti načerpala v dielni majstra ľudového umenia Jána Parikrupu, pričom na jej prvé kroky dohliadala jeho manželka Anna.
čítať ďalej...
čitateľov: 10610   

Pozdišovce: Milan Hreščo – kronikár a amatérsky historik

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 17 2007, 09:33 (UTC+0)

.

Pozdišovce:Odborná komisia časopisu Slovenská kronika v roku 2000 vyhodnotila kroniku obce Pozdišovce ako druhú najlepšiu na Slovensku. Už vyše pätnásť rokov ju vedie pán Milan Hreščo, ktorý je zároveň členom Obecnej rady Pozdišoviec, Matice slovenskej, Zemplínskej spoločnosti a Genealogicko-heraldickej spoločnosti. Zároveň má skúsenosti pri sprevádzaní turistov Pozdišovcami a okolím tak, že sa z jeho výkladov histórie i tradovaných príbehov dozvedia ďaleko viac, než z knižných publikácií.
čítať ďalej...
čitateľov: 8878   

Pozdišovce: Ján Parikrupa - majster ľudovej keramiky

@ :: Nositelia tradícií ::     Mar 16 2007, 12:06 (UTC+0)

.

Obec Pozdišovce je známa najmä ľudovým hrnčiarstvom. Napriek tomu tu z niekdajších asi tridsiatich rodín v súčasnosti pôsobí už len jediný majster ľudovej keramiky – pán Ján Parikrupa. V jeho rode má toto umelecké remeslo už tristoročnú tradíciu.
čítať ďalej...
čitateľov: 10128   

Pozdišovce: Harčare - mužská spevácka skupina

@ :: Nositelia tradícií ::     Jan 12 2007, 19:37 (UTC+0)

1

Pozdišovce: Ako harčare sa zemplínskym dialektom označujú výrobcovia hrncov, ale tiež i ďalšej keramiky, ktorá Pozdišovce preslávila aj medzinárodne. Harčare je tiež názov dedinského folklórneho súboru, ktorý si kladie za cieľ dokumentovať a oživiť staré tradície a ľudové umenie svojej obce.
čítať ďalej...
čitateľov: 11059   

Seňa: Štefan Kolivoško – spisovateľ

@ :: Nositelia tradícií ::     Dec 15 2006, 14:32 (UTC+0)

English version / Anglická verzia

Seňa: „História pre národ živý je tým, čím je svedomie pre človeka. Človek bez svedomia je koža biedna, daromná; národ bez vedomostí o sebe a predkoch svojich je hromádka koží otrockých“ – takto znie jeden z výrokov Jozefa Miloslava Hurbana, a niet dôvod mu odporovať.
čítať ďalej...
čitateľov: 10715   

Vyšná Myšľa: Občianske združenie Dobrák

@ :: Nositelia tradícií ::     Dec 13 2006, 20:37 (UTC+0)

Jarný výlet na vrch Bradlo

English version / Anglická verzia

Vyšná Myšľa: Dobrák – takto zvykneme nazývať človeka, ktorý nevie, čo je to zlý úmysel. Rovnako sa však volá aj jeden z kopcov nad obcou Vyšná Myšla. A Dobrák je aj názov občianskeho združenia, ktoré v tejto obci pôsobí.
čítať ďalej...
čitateľov: 9484   

Seňa: Rozmaring – folklórny súbor

@ :: Nositelia tradícií ::     Jul 10 2006, 19:34 (UTC+0)

English version / Anglická verzia

Seňa: Medzi nositeľov ľudových tradícií v obci Seňa bezo sporu patrí folklórny súbor Rozmaring.

Založený bol už v roku 1950 ako aktivita miestnej organizácie Csemadok. Od tohto roku pracuje bez prerušenia. Okrem domácich vystúpení sa Rozmaring prezentoval na celom rade celoslovenských i zahraničných prehliadok folklórnych skupín. Počas vyše päťdesiatich rokov sa v súbore vystriedalo približne päťsto členov.
čítať ďalej...
čitateľov: 10115   

Seňa: Alžbeta Patakiová – človek hodný pozornosti

@ :: Nositelia tradícií ::     Apr 26 2006, 12:45 (UTC+0)

Alžbeta Patakiová

English version / Anglická verzia

Seňa: Tradičné remeslá v minulosti patrili ku každodennému koloritu obce. Dnes už na ne zvyčajne pozeráme ako na lokálnu raritu. Pokúšame sa ich oživiť a prezentujeme ako súčasť ľudového umenia.
čítať ďalej...
čitateľov: 13845