login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Aug 25, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(250)

vložiť obrázok do galérie

Tibava, Priekopa: Vo vinohrade

@ :: Historické foto ::     Sep 08 2009, 13:04 (UTC+0)

Tibava, okres Sobrance: Táto fotografia pochádza z roku 1938 a zachytáva obyvateľov Tibavy vo svojej vinici v čase oddychu počas zberu hrozna. Vinicu mali obďaleč pri obci Priekopa. Na prvý pohľad zaujmú drevené nádoby. Na južnom Zemplíne v oblasti Tokaja ich nazývali putne, v Tibave škopky.

Škopok sa využíval pri zbere hrozna (na Tokaji aj pri zbere cibéb) a nosil sa prichytený popruhmi na chrbte. Hrozno sa síce zbieralo do košov, ale pri každom rade vinohradu stál jeden škopok a úrodu merali podľa počtu naložených škopkov. Potom šlo hrozno do mlynčeka, ktorý mala rodina uložený vo svojom viničnom domčeku – borháze a z mlynčeka zachytávali prvú šťavu. Pomleté hrozno ďalej dávali ešte raz pod lis. Mletie hrozna nebýva bežným zvykom, zvyčajne sa hneď lisuje, ale podľa majiteľky fotografie tak robili, pretože potom získali viac šťavy. Víno skladovali zásadne v drevených dubových sudoch.

Výroba vína – bieleho i červeného - bola pre rodinu hlavným príjmom. Predávali ho najmä na jarmokoch v Sobranciach, Michalovciach a v Užhorode. Aspoň do tých čias, kým nevznikli hranice.

Zemplín bol v histórii známy najmä tokajským, ktoré sa pestuje v jeho južnej oblasti. Podľa štúdie „Z histórie vinohradníctva na Zemplíne“ však vinice postupovali na juh už v 11. storočí a to po Michalovce až Humenné. Tieto vinohrady sa spomínajú aj neskôr v rokoch 1336, 1337 a 1358 v listinách grófa Staraiho (Sztaray). Je známy fakt, že v roku 1312 udelil kráľ Karol I. privilégium michalovským šľachticom, v ktorom je i zmienka o mierach a ich využívaní. Išlo o krok, ktorým sa mal zjednotiť spôsob merania a udávania obsahu vyrobeného vína.

V tridsiatych rokoch, teda v čase keď fotografia vznikla, však v Tibave už pestoval hrozno málokto. Nové vinice tu začali vo veľkej miere vznikať až v roku 1952 na zoštátnených pozemkoch, ktoré boli v rámci kolektivizácie odňaté roľníkom.

Slavomír SzabóSpracované na základe spomienok pani Márie Basandovej a podľa štúdie Juraj Saloka, Juraj Gačko: Z histórie vinohradníctva na Zemplíne publikovanej v roku 1962.

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.


čitateľov: 2283