login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Aug 25, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(250)

vložiť obrázok do galérie

Kalša: Koniec tridsiatych rokov 20. storočia

@ :: Historické foto ::     Oct 16 2008, 15:33 (UTC+0)

Kalša - okres Košice-okolie: Táto historická fotografia pochádza z roku 1939 a zachytáva dve generácie jednej rodiny z Kalše. Boli to časy poznamenané stratou územnej celistvosti, s čím začala Horthyovská okupácia a neskôr aj rozpad vtedajšieho Československa. Samozrejme, najviac do života ľudí zasiahla vojna.

Mobilizácia bola vyhlásená 24. septembra 1938 a z Kalše nastúpilo k armáde 27 mužov. Medzi prvými bol povolaný Andrej Gašpar, ktorý musel k vojenskému útvaru odísť hneď na druhý deň po vlastnej svadbe.

Zostrené vzťahy s Maďarskom, ktoré získalo územia v bezprostrednej blízkosti obce, dali podnet najmä národnej politike. Dňa 19. novembra 1938 sa v Kalši konalo verejné zhromaždenie občanov, kde sa organizoval nábor do Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Z pôvodných dvadsaťpäť obyvateľov Kalše, ktorí k nej patrili aj predtým, počet členov narástol na sedemdesiat. V októbri 1939 vznikla v Kalši Hlinkova garda. Je potrebné si uvedomiť, že tieto ozbrojené zložky nemali nič spoločné s významným dejateľom slovenskej histórie Andrejom Hlinkom, neboli ani v súlade s jeho názormi. Prvé Hlinkove gardy vznikali v lete 1938, ale až po Hlinkovej smrti, ktorý zomrel 16. augusta 1938. Dá sa skôr povedať, že jeho meno bolo v tomto zneužité.

Po Viedenskej arbitráži v čase vytýčenia novej demarkačnej čiary medzi I. ČSR a Maďarskom mali obyvatelia Kalše referendum, v ktorom hlasovali, či sa chcú dodatočne pripojiť k Maďarsku alebo ostať v Československu. Z obce za pričlenenie k Maďarsku bolo len sedem obyvateľov. Krátko po referende sa Československo rozpadlo na Slovensko a Protektorát Čechy a Morava.


Slavomír Szabó


V tomto článku sú použité informácie, ktoré nám konzultačne a zo svojej publikačnej činnosti poskytol Mgr. František Petro a pani Júlia Kundrátová .***


Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Slánske vrchy, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.
čitateľov: 2779