login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Aug 25, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(250)

vložiť obrázok do galérie

Rozhanovce: Rodina oblečená „na šveto“

@ :: Historické foto ::     Mar 05 2008, 16:10 (UTC+0)

Rozhanovce, okres Košice – okolie: Táto historická fotografia pochádza z roku 1923 a vidíme na nej rodinu v slávnostnom oblečení. Záber vznikol v čase, keď muži ešte nosili prevažne konopné a doma vyrobené nohavice, ale už len ako pracovné oblečenie. Svoju cestu do ich šatníka si našiel oblek.

Fotka zobrazuje rodičov s dospelým synom. Oblečenie, ktorá má na sebe žena, je typickým obradovým krojom obce. Tento nosievali ženy už hneď po vydaji. Najmä šatka, prípadne čepiec nesmeli chýbať, pretože žena už nesmela vystavovať na obdiv svoje vlasy. Slávnostné oblečenie tu nazývali oblečením „na šveto“, čiže na sviatok.

V kronike Rozhanoviec sa nachádza opis svadobného oblečenia daných čias. Ide o miestnu zvláštnosť, pretože tu mladucha často nešla na sobáš v bielom kroji, ale v tmavých šatách, ktoré volali „baršoň“. Na hlave mala veniec a cez hrudník krížom previazanú šatku. Zásteru mala vyšívanú. Jej čižmy mali byť nové, čo sa potvrdzovalo tak, že pri chôdzi hlasno vŕzgali. Často si nechávali na podpätky vybiť malými klinčekmi svoje meno. Túto obuv volali „rancoš čižma“.

Ženích mal tmavé nohavice a bielu košeľu z domáceho plátna, ozdobenú „štikerajom a pantličkami“. Cez košeľu mal tmavú vestu, ktorú nazývali „lajblik“. Klobúk na hlave mu zdobil rozmarín.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.


čitateľov: 3016