login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Aug 25, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(250)

vložiť obrázok do galérie

Medzev: Vidiecke domy mesta

@ :: Historické foto ::     Dec 12 2007, 08:16 (UTC+0)

.


.


Medzev, okres Košice-okolie: Tieto historické fotografie pochádzajú z päťdesiatych rokov 20. storočia a vyhotovil ich pán Valter Bistika. Vidíme na nich typické domy bočných ulíc. Medzev je mesto, ale domy mimo hlavnej ulice v tých časoch vychádzali viac z vidieckej architektúry. Ako to však bývalo zvykom, každá komunita mala svoje špecifiká.

Domy, ako sú na tejto fotografii, boli vlastne drevenice, ktoré mali hrubú omietku. Tá sa vyrábala z hliny premiešanej so slamou. Stavby toho typu potvrdzujú, že Medzev so svojim mantáckym obyvateľstvom bola špecifická komunita, pretože v Above boli typické váľkové domy, ktoré sa stavali z nepálených tehál. Drevenice s hlinenou omietkou sú na východe Slovenska typické skôr pre Zemplín. Naviac, zatiaľ čo v Above boli na takýchto domoch prevažne slamené strechy, v Medzeve boli zo šindľov. Slamené strechy sa tu používali skôr na zadné časti domu, kde už nebývali ľudia, ale boli to v podstate prístavby so stajňami a chlievmi.

Veľmi zvláštny bol aj spôsob kúrenia v takýchto medzevských domoch. Domy nemali komíny. Kúrilo sa síce v peciach, dym odvádzal rúrami, ale len ku stropu. Tam vychádzal voľne do miestnosti. Tesne pod stropom sa však na oboch stranách v stenách nachádzali diery, ktorým dym unikal von. Údajne to bola dostatočná ventilácia. Pece boli najskôr hlinené, neskôr kachľové.

-sl-***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu „Zachráňme staré príbehy, aby sme nestratili svoju identitu“, ktorý podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft, a.s., člen Skupiny MOL.
čitateľov: 3738