login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Jul 24, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(249)

vložiť obrázok do galérie

Stratená: Korčuľovanie v Dobšinskej ľadovej jaskyni

@ :: Historické foto ::     Apr 13 2011, 13:45 (UTC+0)

Stratená, okres Rožňava: Táto ručne kolorovaná pohľadnica vznikla začiatkom 20. storočia a vidíme na nej aktivity, ktoré by sme dnes v Dobšinskej ľadovej jaskyni márne hľadali. V súčasnosti sa tam už jednoducho nekorčuľuje.

Dobšinská ľadová jaskyňa bola objavená v lete v roku 1870 a tento objav zaznamenal skutočne medzinárodný ohlas. Prispela k tomu aj skutočnosť, že podzemné priestory boli turisticky prístupné už v roku 1871 a v roku 1881 dokonca mala aj svoje elektrické osvetlenie. Popularita jaskyne natoľko narastala, že sa dostala do katalógov mnohých zahraničných cestovných kancelárií medzi najatraktívnejšie ponuky. V roku 1889 ju dokonca propagovala a vyvážala k nej turistov jedna z najprestížnejších cestoviek Thomas Cook & Son. Ponúkala ju ako top európsku destináciu.

Korčuľovanie v jaskyni nebolo ničím výnimočným, avšak od roku 1892 tu začal organizovať spoločensko-športové stretnutia Mikuláš Marko z Rožňavy. Práve tento muž bol známy aj tým, že sa v roku 1889 stal majstrom Uhorska v rýchlostnom korčuľovaní. V roku júli 1893 sa v jaskyni dokonca uskutočnila „Prvá ľadová slávnosť“, na ktorú sa zarovnala a upravila ľadová plocha v dĺžke 120 metrov a šírke 40 až 60 metrov (podľa šírky siene). V korčuľovaní sa predviedlo asi 100 účastníkov, prišlo aj približne 300 divákov. Nechýbala ani kapela, ktorá našla náležité využitie. Na valčík tu tancovalo 32 krasokorčuliarskych párov, potom nasledoval spoločný tanec francúzskej štvorylky.

Bola to vlastne svetová rarita, na takéto podujatia chodili mimoriadne vlaky z Budapešti i iných destinácií. Jaskyňa, miestne rýchlo vyrastajúce hotely a úžasná príroda mali čo návštevníkom ponúknuť.

Slavomír Szabó

***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.
čitateľov: 3309