login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Aug 25, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(250)

vložiť obrázok do galérie

Betliar: Hasiči

@ :: Historické foto ::     Mar 09 2011, 12:55 (UTC+0)

.


Betliar, okres Rožňava: Prvá z historických fotografií pochádza približne z roku 1900 a vidíme na nej Hasičskú dychovku Betliar. Druhá z fotografií pochádza z roku 1942 a zobrazuje dobrovoľný hasičský oddiel z Betliara pri skúške striekačky. História hasičov v obci sa viaže k roku 1884, kedy gróf Emanuel Andrássy založil prvý zbor a zakúpil mu výzbroj aj výstroj. Dôvod bol rýdzo praktický – obec mala domy s prevažne šindľovými strechami a požiare neboli ničím výnimočné. Ani toto grófove opatrenie však v potrebný čas situáciu nespasilo. Dvanásť rokov po založení hasičského oddielu, teda v roku 1896, postihol Betliar jeden z najhorších požiarov, keď počas jedinej hodiny zhorelo 117 domov, tiež evanjelický kostol, škola a fara. Je však možné, že za iných okolností by padla za obeť celá obec.

Hasičská dychovka bola miestnou raritou. Nezvykla hrávať na dedinských tancovačkách, ale skôr na oficiálnych obecných slávnostiach, tiež na pohreboch. Jej členom nemusel byť hasič, stačilo, aby vedel hrať. K existencii betliarskej dychovej hudby patril pravidelný rituál, ktorý sa odohrával na Štedrý večer. Po večeri sa obyvatelia obce išli poprechádzať, popriať si príjemné sviatky a stretli sa pod kostolnou vežou, z ktorej im do noci vyhrávala práve táto dychovka. Žiaľ, tento zvyk už patrí minulosti. Hasičská dychovka ukončila svoju činnosť v roku 1980.

V Betliari sa nachádza hasičská zbrojnica z roku 1932, ktorá je postavená v centre obce nad potokom, aby sa dala ľahšie naberať voda. Úlohou stále jestvujúceho dobrovoľného hasičského zboru je prevencia pred požiarmi a cvičenia na ovládanie hasičskej techniky. V súčasnosti je v obci medzi dobrovoľnými hasičmi 43 dospelých členov a 10 detí.

Slavomír Szabó

Informácie k tomuto článku nám v Betliari poskytli pani Štefánia Kaňúrová a pán Alexander Maduda.


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita II, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 3122