login|password  
ZAREGISTRUJ SA!
vyhľadávanie na stránke

English version

Aug 25, 2019

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

prezri si archív(250)

vložiť obrázok do galérie

Moldava nad Bodvou: Kostol a hotel

@ :: Historické foto ::     May 31 2010, 03:45 (UTC+0)

Moldava nad Bodvou, okres Košice-okolie: Táto fotografia slúžila ako pohľadnica a vydaná bola v roku 1930. Vidíme na nej centrum mesta, pričom popis fotografie uvádza, že zobrazuje kostol a mestský hotel. Za povšimnutie stojí aj cesta, ktorú v danom čase tvoril valcovaný zemitý podklad, samozrejme, že bez asfaltovaného povrchu.

Katolícky kostol sv. Ducha patrí medzi architektonické dominanty mesta. Je postavený v gotickom štýle, nesie znaky vrcholnej gotiky 15. storočia. Napriek tomu to nie je prvý ani najstarší kostol v histórii Moldavy. Veď už v roku 1345 to bolo slobodné kráľovské mesto. Prvú písomnú zmienku o kostole v Moldave poznáme z roku 1331. Zachovala sa listina, podľa ktorej jasovský prepošt Pavol uzavrel patronátnu dohodu s moldavskou farou. A fary boli len tam, kde stáli aj kostoly. Je teda veľmi pravdepodobné, že terajší chrám stojí na základoch staršieho ranogotického.

I keď ide o stavbu, ktorá sa viacerými prvkami architektonického rukopisu približuje k Chrámu sv. Alžbety v Košiciach, jej súčasný stav je od pôvodného čiastočne odlišný. V 15. storočí tu totiž postavili trojloďový kostol, avšak koncom 18. storočia pri barokovej prestavbe dve bočné svätyne čiastočne zlikvidovali. To je však bežný návštevník nevie a pri návšteve chrámu si môže pokojne vychutnať stredovekú gotiku, ktorá ostala dominantná.

-sl-


***

Tento príspevok vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj.

čitateľov: 1636